I enkelte tilfælde kan vi kun tilbyde en vagt, hvis vikaren accepterer, at der ikke udbetales kørselsgodtgørelse. Når det sker, skyldes det udelukkende én ting:

→ At vagten ellers giver et negativt dækningsbidrag, dvs. vi ville komme til at betale mere for at sende dig afsted, end vi får ind for vagten.

Som virksomhed skal vi drive POWERCARE bæredygtigt – også økonomisk. Derfor kan vi ikke tage vagter, hvor vi skal betale for at løse dem.

I disse situationer har du som vikar altid mulighed for at indberette dine kilometer til SKAT og få kørselsfradrag – så du stadig får en økonomisk fordel.

Hvorfor opstår sådanne situationer?
Det sker som regel kun, når:

  • Der ikke findes en vikar tættere på arbejdsstedet.
  • Afdelingen specifikt ønsker dig.
  • Vagten er så langt væk, at kørselsgodtgørelse ville gøre, at POWERCARE går i minus.

I langt de fleste tilfælde finder vi blot en anden vikar med kortere transport. Derfor er det sjældent, at du
bliver bedt om at tage en vagt uden kørselsgodtgørelse.